راندو
آشنایی با راندو و روش های انجام آن
مهر ۷, ۱۳۹۷
Show all

آشنایی با اصول طراحی نمای ساختمان

طراحی نما

طراحی نما

اصول طراحی نمای ساختمان

نمای هر ساختمان اولین قسمتی است که بیننده آن را خواهد دید و با آن ارتباط برقرار می کند، از این رو طراحی نما باید به صورت اصولی و با ارزش باشد. طراحی نما باید طوری باشد که تأثیر خوبی بگذارد و مخاطب به آن جذب شود، در این مقاله نیز به بررسی اصول طراحی نما و نکات آن در ساختمان ها خواهیم پرداخت.

طراحی نما

از آنجا که نمای هر ساختمان از اجزایی است که مهم به شمار می آید باید طراحی نما را به گونه ای انجام داد که هم از محیط داخلی نسبت به فضای بیرونی محافظت به عمل آورد و هم ارتباط بین فضای خارجی و داخلی ساختمان پدید آورد. هر ساختان را می توان جزئی از فضای شهری محسوب کرد از این رو زشتی و زیبایی آن نیز مهم است و باید شخصیت و اعتبار آن را با طراحی اصولی حفظ نمود. تنها با یک طراحی نمای خوب و اصولی است که در این امر می توان موفق بود. در صورتی که قصد دارید طراحی نما را انجام دهید از طریق تماس با مشاوران ما راهنمایی های لازم را دریافت خواهید کرد و از خدمات ما بهره مند خواهید شد.

طراحی نما

طراحی نما

طراحی اصولی نمای ساختمان

یک پروژه معماری در رابطه با ساختمان، طراحی نمای آن است که باید اصولی و استاندارد انجام گیرد. برای طراحی نما به صورت اصولی باید به نکاتی توجه داشت که یکی از آن ها استفاده از متریال هایی متناسب است که سبب ایجاد هماهنگی در تمام بخش های ساختمان شود. تنوع رنگ نیز در نما از اهمیت برخوردار است و باید مصالح مناسبی برای این منظور به کار برد. دیتیل های اجرایی باید به صورت مناسبی انتخاب شوند ،که کار حرفه ای تر انجام شود. طراحی نما به صورت اصولی سبب می شود ساختمان ضمن داشتن تفاوت نسبت به ساختمان های کناری به نوعی با آن ها هماهنگ باشد، اما به صورت کلی باید از ساختمان های دیگر شاخص تر و جذاب تر باشد. برای طراحی اصولی نمای ساختمان بهتر است ابتدا بافت و فرهنگ منطقه مورد نظر را مورد بررسی قرار دهید و از هنر معماری برای رسیدن به نتیجه ای مطلوب بهره ببرید. طراحی اصولی نما را به گونه ای می توان انجام داد که کاربری های مختلف آن شاخص تر شود که این کار با به کارگیری مصالح مختلف امکان پذیر خواهد بود اما باید در نظر داشته باشید که با این کار نما شلوغ نشود و کارایی آن با ابهام رو به رو نشود.

سادگی نما و نورپردازی آن از نکات طراحی اصولی

نورپردازی نمای ساختمان بسیار مهم است و سبب جلب توجه بیشتر آن خواهد شد. با نورپردازی مناسب ساختمان حتی در شب نیز حالت زنده و پویایی خواهد داشت. نکته ای که در این رابطه وجود دارد این است که این نورپردازی زننده نباشد و به گونه ای باشد که نشان دهنده نمای ساختمان باشد. در طراحی نما باید به ساده بودن آن نیز توجه داشت و بیش از اندازه از مصالح متنوع استفاده نکرد زیرا خوانا بودن نمای ساختمان را از بین می برد که اصل مهمی در طراحی نما به صورت اصولی می باشد. تأثیرگذاری نمای ساختان با تک رنگ بودن آن بیشتر خواهد شد، در این نوع طراحی باید در تمام بخش های ساختمان تنها از یک موتیف استفاده نمود و سعی کرد که یکنواختی بصری آن را کاهش داد.

طراحی نما

طراحی نما

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *