ضوابط استاندارد سرویس بهداشتی
تیر ۲۲, ۱۳۹۷
شیت بندی
اموزش شیت بندی معماری
مرداد ۱۷, ۱۳۹۷
Show all

بتن اسفنجی چیست؟

بتن اسفنجی

بتن اسفنجی چیست؟

 

بتن اسفنجی یك مخلوط سنگدانه درشت(شن)،سیمان،آب و ماسه به میزان اندك(وگاهی اوقات بدون ماسه) است. در ساختار این بتن %۲۵-۱۵ (از لحاظ حجم) فضای خالی وجود دارد و این امر‌ موجب عبور آب از داخل این بتن می‌شود.

در بتن اسفنجی از آب نسبت به دیگر انواع بتن كمتر استفاده می‌شود و این مسأله باعث شده تا پس از ساختن مخلوط بتن آب آن به سرعت تبخیر شده و مخلوط در مدت یك ساعت كاملا” از آب تخلیه خواهد شد.

 

مزایای بتن اسفنجی چیست و موارد استفاده از آن كدام است؟

بتن اسفنجی دارای مزایای اقتصادی و زیست محیطی فراوانی است، كه البته مزایای زیست محیطی آن بیشتر مد نظر است. ازمزایای اقتصادی آن می‌توان به پایین آمدن خرج‌های فراوان به منظور هدایت آب باران و فاضلاب اشاره داشت. در واقع می‌توان گفت با وجود بتن اسفنجی نیازی به ساختن جوی‌های آب فراوان در سطح شهر و كنار خیابان و كوچه‌ها

و همچنین كانال‌های بزرگ آب نیست.

از دیگر مزایای زیست محیطی

آن می‌توان به موارد زیر اشاره كرد:

 

۱.جلوگیری از بروز آب گرفتگی در معابر و مكان‌ها به هنگام بارندگی

۲. جلوگیری از آلوده شدن آب بارندگی‌ها (زیرا اگر زمین غیرقابل نفوذ باشد، آب باران و برف در سطح زمین كه آلودگی فراوان دارد جریان می‌یابد و منجر به آلوده شدن آب بارندگی می‌شود.) .

 

۳.پر شدن ذخایر آب زیرزمینی

 

۴. در نقاط سرد كه ماندن برف و باران روی زمین (بعد از بارش) منجر به سردتر شدن آن مناطق می‌شود می‌توان با استفاده از این بتن آب باران و برف را به داخل زمین هدایت كرد و از سردتر شدن آن ناحیه جلوگیری كرد.

 

۵. همچنین می‌توان از این نوع بتن در مكان‌هایی كه نیاز به زمین خشك است استفاده كرد مثلاً در زیر سازی چمن‌های استادیوم‌های فوتبال.

 

۶.همچنین در مناطق سردسیر، بدلیل عبور آب از این بتن از یخ زدگی سطح معابر و در نتیجه ایجاد خطر جلوگیری می‌كند كه شهرداری‌های محترم می‌توانند از این بتن در پیاده‌رو سازی‌ها و محوطه سازی پارك‌ها، پاركینگ‌ها و معابری كه مشكل آبگیری دارند استفاده نمایند.

 

۷.ایجاد مناظری زیبا به هنگام بارندگی،زیرا با وجود این بتن دیگر هنگام بارندگی آب گرفتگی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *